Kadınlarda Saç Dökülmesi Durdurulur Mu ?

0

Doğum Nedeniyle Dökülme Yaşanır Mı?

 

  • Gebelik döneminde ve sonrasında bayanlarda saç dökülmesi görülebilmektedir. Hormonların değişimiyle bir süreliğine normalden daha fazla saç dökülmesi doğal karşılanmaktadır. Zaten bu konu ile alakalı çok sayıda şikayette bulunmamaktadır. Eğer gebelik dönemi veya sonrasında saçlarda aşırı dökülme gözlemlenirse bayan hastamızın doktoruna başvurması ve gerekli tahlilleri yaptırması tavsiye edilir.

Menepoz Durumuyla Saç Ekimi

 

  • Menepoz olmak saç dökülmesini arttırmaktadır. Ama bu durumu fark etmeyen veya hiç değişmediği söyleyen hastalarımızla da karşılamaktayız. Hormonal problemler veya hormonal değişimler her insanda özellikle bayanlarda belli periyotlar vardır. Doğum yapma hormonal bir dönem olarak sayılmaktadır.
  • Menepoz yine ciddi olarak farklı bir dönemdir. Ve bu dönem içerisinde saç dökülmeleri artabilmektedir. Bunun en büyük sebebi nedir ? Kadınlık hormunu olan öztuvecen saçların daha yoğun çıkmasını sağlarken, menepoz döneminde öztuvecenin azalması direk olarak kadının erkek tipi saç dökülmesini arttırmaktadır. Bu dönemde erkek tipi saç dökülmesi problemini arttırabilir. Bu durum her bayanın başına gelebilecek bir durum söz konusu değildir. Böyle bir sorun olduğunda, kadın bunu fark ediyorsa mutlaka bir saç ekimi hekimine başvurması gerekmektedir. Eğer olağan dışı bir dökülme fark ediyor ise muhakkak doktorumuz ile iletişim kurması gerekmedir. Saç ekimimerkezimiz olarak beyazlaşmış saçların dökülmediğine şahit olmaktayız. Menepoz sürecine giren bir bayanın saçlarının beyazladığı aşikardır.

Bayan Saçları Neden Dökülmektedir ?

  • Saç dökülmesi erkeklerde olur gibi genel bir kanı vardır. Fakat kırk yaşını geçmiş kadınların %40’ında saç dökülme sorunu bulunmaktadır. Bunların sebebi erkekte ve kadın da ortaktır ve altta yatan mutlaka tıbbi bir neden aranır. Stres, hamilelik, hormonel bozukluk, ilaçlar yada bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir. En etkili sebep ise genetiktir.

    sac-dokulmesi
    sac-dokulmesi

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sonucu Saç Ekimi Olur Mu ?

  • Kadınlarda saç nakli operasyonu öncesinde saç seyrekliği sebebini doktorun gerekli gördüğü tahliller ile tespit etmek ve saç ekimine çok dikkatlice karar vermek gerekmektedir. Karar verildikten sonra kadınlarda da ense bölgesinden tek tek alınan saç kökleri seyrek alana açılan kanalların içine tek tek yerleştirilir. Kadınlarda eğer saçları uzun ise saçların tümünü kısaltmaya gerek olmaksızın operasyon gerçekleştirilebilir. Operasyonun ardından uygulanan bir takım medikal tedaviler ile de hastanın kendi zayıflayan ve incelen saç telleri de güçlendirilmelidir.

Kadınlar Üzerinde Saç Ekimi Yapılır Mı ?

  • Eğer hastamızın genetik bir altyapısı var ise bunun tedavisi direk olarak saç ekimi diyebiliriz. Başka bir sebep söz konusu ise yani bir hormonal rahatsızlık söz konusuysa veya cilt problemleri yaşıyorsa bunların mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu dönem içerisinde stres faktörleri ön planda ise bunların hemen düzeltilmesi gerekiyor. Lokal bir alanda ise yani sebebi belli olmayan bir saç dökülmesi ise beklemek gerekebilir. Ama bir travmatik dediğimiz her hangi sebeplerden ötürü hastamız kaza geçirmiş ise saçları deforme olmuş ise mutlaka saç ekimi yaptırmalıdır. En üzerinde durulması gereken konu hastaların saçlarını yolma dediğimiz yani saçlarını sürekli bağlama şekilleri, stilleri ile ilgili bir problem söz konusuysa en azından bundan uzaklaştırmak mümkündür. Saçları son derece sıkarak bağlama, sıkı baş örtüsü kullanma gibi sebeplerle olan problemler varsa bu tip hastalarda bunu engelleyebilmek için elimizden geleni yapmaktayız. Çıkmayan alanlardan tekrar saç gelmeyecektir ve o kısımlar içinde saç ekimi yapmak gerekecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.