Mikromotorla Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Mikromotorla Saç Ekimi Nasıl Yapılır

0

Mikromotorla Saç Ekimi Nasıl Yapılır

Özellikle günümüzde saç ekiminde kullanılan en son teknik olan “Mikromotor” ile Fue tekniği ile saç köklerinin tek tek alınması yöntemine verilen addır. Bu şekilde, saç kökünün alındığı ense kısmı, ihtiyaç duyulan saç köklerinin alınmasında kolaylık sağlıyor. Diğer yandan mikromotor ile çok seri, aynı zamanda zarar verilmeden saç kökleri alınabildiği için, bu sayede saç kaybı ortaya çıkmıyor, bunun yanı sıra çok kısa bir süre içinde, saç köklerinin alınıp ekilmesin mümkün kılıyor.

Saç ekiminde alınan saçların toplanma işleminde, özel pensetler aracılığı ile  mikromotorun ucundaki çok ince olan 0,7–0,8 mm’lik mikropunçlar ile deriden ayrıştırılan saç köklerinin tek tek zarar vermeden toplanarak, aynı zamanda canlılığını koruyacak ve kökleri besleyecek özel solüsyonların olduğu haznelerde bekletilmektedir. Bu işlemde mikromotor ile saç köklerinin alınması, yaklaşık 2–4 saat sürmektedir. Uygulama sırasında saç köklerinin toplanmasının ardından, sıra saç köklerinin ekileceği kanalların açılmasına geliyor. Bu işlem aslında saç ekiminin en kritik kısmıdır. Bunun nedeni de açılacak kanalların sıkılığı ve yönlerinin, çıkacak saçların yönünü ve sıkılığını belirleyen en önemli faktör olmasıdır. Çünkü kanallar saç yönü doğrultusunda açılmazsa, doğal olmayan ve hoş durmayan, kişiyi ciddi ölçüde rahatsız edecek bir görüntü ile karşı karşıya kalınabilir. Operasyonda kanallar slit denilen bir kanal açıcı ile açılmaktadır. Burada alınan greftlerin kalınlığına ve boyuna bağlı olarak, kanal açıcının boyu ve genişliği ayarlanıyor. Diğer yandan ekim yapılacak bölgenin genişliği ve alınan greft sayısına bağlı olarak, bu bölgenin ne sıklıkta kapatılması gerektiği de planlanmalıdır. Buna bağlı olarak, belirlenen sıklıkta mevcut saçların gösterdiği yön ve açıda yeni kanallar açılmaktadır. Bu işlem, ekilecek greft sayısına bağlı olarak 1–2 saat sürmektedir.

Özellikle Fue  yöntemi ile saç ekimi işleminde mikromotor yöntemi ile greftlerin toplama işlemi elbette el ile yapılan işleme göre daha hızlı yapılmaktadır. Doğal olarak da bu şekilde bir oturumda daha fazla greft çıkarmak, dolayısıyla da daha kısa sürede saç ekimi işlemini bitirmek anlamına gelmektedir. Dediğimiz gibi mikromotor ile saç ekimi son yıllarda hızla yayılma göstermektedir. Genellikle yapılan işlemlerde hem mikromotor hem de manuel biopsy punch ile eş zamanlı greft çıkartma işlemini uygulamaktadır kimi kurumlar. Bu sayede işlem süresini daha da kısaltıyor uygulama.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.