Saç Dökülmesi Nedenleri

0

Saç dökülmesi belli bir oranda tıbbi açıdan normaldir. Her gün yaklaşık 40ile120 arası saç telinin dökülmesi normal bir durumdur.Ancak saçların bundan sonra dökülmesi normal bir durum değildir. Dökülen saç tellerinizin sayısını sayamazsınız bu yüzden bilemezsiniz elbet fakat tarakta, lavaboda biriken, kıyafetlerinizin üzerinde dökülen saç tellerinden saçlarınızın normal-anormal olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Tıbbi adı alopesi olan saç dökülmesi bir kaç şekilde görülür. Bunların en yaygın görüleni erkek tip saç dökülmesidir (androgenetikallopesi). Erkek tipi saç dökülmesinde saçlar şakaklardan ve kafanın tepesinden incelmeye ve dökülmeye  başlar. Erkeklerde görülen bu tip dökülme yaşları ilerledikçe artar ve tepedeki saçlar tamamen dökülür.

Sonuç olarak saçlar sadece yanlarda ve arkada kalır. Erkeklerde 20’li yaşlardan sonra başlayan bu dökülme giderek artmaktadır maalesef. Erkek tipi saç dökülmesi genetiktir. Anneden ve babadan ırsi olarak geçmektedir. Normal dökülmenin dışında bir durumdur ve ırsiolduğundan önlenmesi mümkün değildir. Bunun dışında erkek tipi saç dökülmesinin sebebi yaşlılık ve erkeklik hormonudur.

Çoğunlukla erkeklerde incelen saçlar ve saç dökülmesi büyük sorun oluşturmaktadır.Kişilerin dış görünüşlerini etkilemekte olduğu için,kişide problem ve özgüven eksikliği yaşatmaktadır.

Ayrıca bu faktörlerin dışında en kötüsü,bir hastalığa bağlı olarak dökülen saçlardır.Bu kadın ve erkekte de rastlanabilecek bir durumdur.Bunu erkenden fark edip tedavi olunması gerekmektedir.Eğer aşırı derecede saçlarınız dökülüyor ise mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekmektedir.Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç dökülmesine sebep olabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle saç dökülmelerinin de önlenebileceğini söylüyorlar.Düzensiz şekilde diyet yapan kişilerde de protein eksikliğine bağlı saç dökülmeleri meydana gelmektedir.bunu önlemek için protein ağırlıklı beslenmek gerekmektedir.Demir eksikliğinin de saç dökülmesine sebep olduğunu belirten uzmanlar, bazı kişilerin demiri besinsel olarak eksik aldıklarını, bazılarında ise demirin bağırsaklardan emiliminin yetersiz olduğunu belirtiyor. Bayanlarda adet kanamaları sebebiyle demir eksikliğinin daha çok görüldüğünü belirten uzmanlar, bu durumun kesinlikle tedavi edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kadınlar özellikle kullandıkları kozmetik ürünlere çok dikkat etmeliler.Çünkü ucuz  ve kalitesiz aldıkları her ürün kendilerine problem olarak dönmektedir.Boya,renk açıcı kimyasallar,düzleştirici vb ürünler uygunsuz bir şekilde kullanıldığında saça zarar verir ve saçın erken dökülmesine zarar vermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.