Saç Ekiminde Gerekli Bilgiler

0

SAÇ EKİMİ TARİHÇESİ ?

Saç ekimi, 1940 yılında, Japon dermatoloji uzmanı Dr. Okuda tarafından, ilk defa yapılır. Dr. Okuda’nın, yayınlanan saç ekimi konusu, yılar sonra fark edilmiştir.

1970 yılında, Amerikalı dermatolog Dr. Orentreich, saç ekiminin kurallarını yayınlamıştır.
1998 yılında, Amerikalı olan dermatolog Dr. Benstain, foliküler ünite nakliyle, doğal saç ekiminin makalesini yayınlamıştır.
2002 yılından bu yana, Fue denilen yöntem ile doktorlar atağa kalkmıştır.
2005 yılında ise, bu yöntemin kimlere uygun olup olmamasına karar verirler. Teknoloji ilerledikçe, yöntemlerde gelişiyor. Bir çığır açılıyor. Laboratuarlarda, her gün deneyler yapılıyor. Doktorlar bilim adamı oluyor. Eski zamanda, saç ekimi tarihçesi kanıt oluyor. Ve kitaplara yazılıyor.

FUE YÖNTEMİ NEDİR?

Günümüzde artık, sakal, bıyık, favoriler, saç ve kaş ekimi, Fue yöntemi ile mümkündür. Fue yöntemi; tekli, en fazla ikili folikülerin toplanarak, o bölgeye uygulanmasıdır. Dikkat edilmesi gereken şey ise; yuvaların, kök kaybının olduğu yerlere göre verilmesidir.
Bazen sebebi olan, bazen de sebebi olmayan nedenlerden dolayı, doğuştan veya sonradan olan psikolojik nedenler, kazalar, ameliyat sonucunda, genetikte olabilir, olmayabilirde… Ama Fue yöntemiyle yapılan bu teknik, olumlu sonuçlar veriyor. Fue yönteminde, kıl kökü tek tek alınır. Ameliyatsız ve acısız yapılır. Fue’nin açılımı ise; foliküler Ünite Extraksiyonudur. Fue yöntemi ile, saçlar ve kafa derisi kesilmeden, çapı bir mm olan, küçük kök çıkartıcı iğneler ile, saç olmayan yerlere tek tek ekilir. Ameliyat sonrasında olan acılar ve sancılar, bu yöntemde görülmemektedir. Fue yöntemiyle yapılan saç ekimi fiyatı, saç olmayan yerin büyüklüğüne göre değişir. Bu yöntem daha çok kullanılır.

FUT YÖNTEMİ NEDİR?

Fut yöntemi, ense bölgesinden başlayarak, iki kulak arasından bir şerit alınması ile bu şeritleri tekli, ikili, üçlü greftler halinde ayrıştırılarak yapılır. Biraz kanlı bir yöntemdir. Ama hastalar tarafından anlayışla karşılanmalıdır. Zor olduğu için, son yıllarda hastalar, bu yöntemi tercih etmemektedir. Ama kadınlar arasında hala bu yöntemi kullananlarda vardır. Fut yönteminin açılımı şudur: Follicular Unit Transplantationdur.

SAÇ KLONLAMA Nedir ?

Klonlama kelimesinin karşılığı, bilgisayar dilinde ise, bir nevi aynı şeyin kopyalanmasıdır. Klonlama konusu ile genetik Mühendisliği Bilimi ilgilenir. Adı üstünde zaten… Aynı genetik bir şeyi kopyalamaktır. Saç dökülmesine neden olan geni, Dr. Cristiano bulmuştur. Bu gen sayesinde, bebekler saçlı doğar. Saç klonlamasını, ilk önce, her zaman olduğu gibi farelerde denemişlerdir. Fakat her canlıda aynı etkiyi göstermediği için, hala çalışmalar devam ediyor.

SAÇ MEZOTERAPİSİ Nedir ?

Saç mezoterapisi; cildin orta tabakasına uygulanır. Saçın ihtiyacı olan vitaminleri, saçlı deri içinebuygulayarak,  çok ince iğnelerle enjekte edilir. Böylelikle cilt altında olan ve yüzeye çıkamayan saçlar, yüzeye çıkar. Bizim, kendimizin olan saçlar, daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Bu uygulama, haftada bir veya iki seans yapılır. Altı ve on seans yapıldıktan sonra, saçtaki dökülme durur. Bu yöntem, erkeklere de, kadınlara da uygulanır. Sonuçların kalıcı olduğu gözlemlenir. Bu uygulamada, kullanılan birçok ürün vardır. Ve hepsi, bir arada kullanılmaz.
Sonuç olarak; her zaman kullanılması gereken etkili bir yöntem olduğu söylenir. Tüm tedavilerden daha etkilidir. Bu yöntem, genç insanda daha başarılı olur.

SAÇ BAKIMI Nasıl Yapılır ?

Su ne kadar sert ve kireçliyse, suyun saçlara o kadar olumsuz etkisi vardır. Saçlar şampuanla yıkanırken, yanında saç kremiyle birlikte uygulanmalıdır, şampuan. Saç kremi, saçların kolay taranmasını sağlar. Saçları ipek gibi yapar. Saç, kesinlikle sabunla yıkanmamalıdır. Çünkü sabun, saç tellerine zarar verir. Zaten saç için, sabun asla tercih edilmez, halk arasında. Saçları sürekli topladığınızda, saçlar kırılır. Hava almaz. Ve dökülmeye başlar. Zaten, saçları toplamak demek, o saçın yıkanma zamanının geldiğini gösterir. Ama istisnalar kaideyi bozmaz. Herkes, saçları kirli diye toplamaz. Canı istediği zaman toplar. Ayrıca her tarakla saçlarımızı taradığımızda da, saçlar kırılır. Her tarak, saça uygun değildir. Bize uygun olan tarağı seçmemiz lazım. Kuru, yağlı, yıpranmış, yani her saç tipine uygulanması gereken bir sürü kürler ve evde olan malzemeler vardır.
Önemli olan, yıpranmış saçlara, doğru kürleri bulup, hazırlayıp, saçlara bakım yapmaktır. Saçlara bakım yaptığımızda, saçların ahenkle dans ettiğini göreceğiz. Ve kendimizi mutlu hissedeceğiz.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ Neler Yapılır ?

Operasyondan iki hafta öncesinde, aspirin, ya da diğer ilaçlar alınmamalıdır. Daha önce, varsa geçirmiş olduğunuz hastalıkları, doktorunuza bildiriniz. Ha, bu arada sigara ve alkol kullanıyorsanız, doktorunuza onuda belirtiniz. Saçınızı yıkayınız. Krem, jöle ve sprey gibi benzeri şeyler kullanıyorsanız, bunları da bırakınız. Yapmayınız. Kullanmayınız. Öncesinde, yirmi dört saat içinde sigara içmeyiniz. Eğer kullanmaya devam ediyorsanız, bırakamıyorsanız, azaltmaya çalışınız. Çünkü sigara, iyileşmenizi uzatıyor. Riski arttırıyor. Aracınız varsa, aracınızla gelecekseniz, yanınızda birini bulundurunuz. Başınıza değmeyen, rahat giyinip, çıkarttırılan giysiler giyiniz. Operasyona gelirken, ekim sonrası, kullanmak için, şapka ile geliniz. Çünkü insan, ilk önce kendi kendinin doktoru olmalıdır. Bu, herkesin bildiği, söylediği ve uyguladığı sözdür.

SAÇ DÖKÜLMESİ Nasıl Durdurulur ?

‘’Saç dökülmesi ne zaman gerçekleşir?’’diye kendimize sorduğumuzda, aslında her mevsim saçlarımızın döküldüğü cevabını alırız. En çokta ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde dökülmeye başlar. En azından halk arasında öyle bilinir ve öyle söylenir.
Erkeklerde; saç dökülmesi, kellikle sonuçlanır. Bu kellik durumu, daha çok yağlı ciltlerde görülür. Tabi bunun psikolojik boyutu da vardır. İnsan, dert, keder, sıkıntı, acı yaşadıkça, saç dökülmesi gittikçe çoğalır. O zamanda- hani derler ya,’’Kel başa şimşir tarak gerekmez.’’diye… Kim demişse, doğru demiş. Saçları dökülen bir insanın, görüntüsü bozulduğunda, o insan üzülür. Endişe duymaya başlar. Çünkü her insan, güzel görünmek ister. İnsanın yaşı ne olursa olsun, insan sırma gibi saçlarının olmasını, dökülmemesini arzu eder. Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor. Saçlarımızın dökülmemesi için, laboratuarlarda birçok çalışmalar yapılıyor.

Yöntemler geliştiriliyor. Aslında Dr. Ömer Çelakıl’a sormak lazım.’’Saç dökülmesi için, laboratuarlarda geliştirilen yöntemlerin bulunmasında, acaba Kuran-ı Kerim’de şifre olarak belirtilmiş midir?’’diye sorsak, muhakkak şifrelendiğini söyleyecektir. Çünkü laboratuarlarda, deneylerle bulunan her derdin çaresi olduğunu biliyoruz. Bu, sadece teknolojide değil, her alanda geçerlidir. Çaresiz dert yoktur. Bu yüzden, saç dökülmesinin nedenlerini biliyoruz. Artık onu da hastalık olarak kabul ediyoruz.
Kadınlarda ise; saç dökülmesi, saç boyası yüzündende oluyor. Saçın yıpranmasına neden oluyor. Kimyasal maddeler, saçı cansız hale getiriyor. Saç bu nedenle yıpranıyor. Zaman zaman kadınlar bitkisel ürünleri deniyorlar, çare bulabilmek için. Ama hep, saç döküldükten sonra çare aramaya başlarız. Saçımızın kıymetini, o zaman anlarız. Kadın için olsun, erkek için olsun, saçlarımız çok önemlidir. Biz, onlarsız yapamayız.

Saç ekimi fiyatı ne kadardır ?

Malesef günümüzde saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin ilk olarak bize sordukları saç ekimi yaptırmak istiyorum kaça mal olur.Tabiki işin maddi boyutu çok önemli olmakla beraber fiyat tespitinde size saç ekimi yapacak yerin beklentilerinizin karşılayıp karşılamayacagıdır.Unutulmamalı ki bir çok hasta ilk saç ekimi operasyonunda beklentileri dogrultusunda verim alamamaış 3-4 hatta beş kere operasyon geçirmişlerdir.Sonuçta olaya bu açıdan bakıldıgında ucuza yaptırdgını zanetigi saç ekimi hastaya çok ama çok pahalıya mal olmuştur.

Özelikle paranın yanına kişinin harcadıgı zaman ve ruhsal çöküntüde ilave edildiğinde işin vehameti ortaya çıkmıştır.Özelikel merdiven altı tabir edilen ve aslında saç ekimi ile yakından alakası olmayan salt aracılık yapan bir çok şahıs ortalıkta dolanmaktadır.

Her ne kadar kanunen saç ekimi operasyonu sadece ve sadece hastane ortamında yapılsada bir çok kişi malesef ticari açıdan rant saglamak için insanlarımızı kandırmaktadırlar..

Szilere tavsiyemiz maddi açıdan rahat oldugunuz bir dönemde saç ekimi operasyonunu yaptırmanız ve saç ekimi yaptıracagınız hastaneyi çok ama çok iyi tespit etmenizdir.

Özelikle Türkiye Saç ekimi gibi salt saç ekimi için birim oluşturmuş kurumları tercih etmeniz çok ama çok yararınıza olacaktır.Saç ekimi konusunda ihtisaslaşmış geniş kadrosu ile sizlere dogal saç ekimi saglayacaktır.

 

saç ekiminde fiyat aralıkları ne kadardır ?

Saç ekiminde Her türlü fiyat konusunda aratırma ortaya çıkmıştır ki bu konuda net bir şey söylemek mümkün degildir.Bu konuda bir çok done veri olarak alınmakta ve hastanın durumuna göre bir fiyat çalışması yapılmaktadır.
Herkes FUE, FUE deyip duruyor fakat saç ekimi yaptırmak isteyen herkes öncelikle şuna dikkat etsin.

Ekibin başında birdoktor var mı? Plastik cerrah olmalı herşeyden önemli. Başından sonuna kadar doktor gözetiminde gerçekleşen bir operasyon olacak. Ve bilgi veren insanın bu operasyona dahil olup olmayacağı da çok önemli. Yani sonuçta saç ekimi hakkında saç ekimi yaptıran hastalara bilgi vermek çok zor değil. Önemli olan hastalara verilen bilgilerin doğruluğu. Size yapılacak müdaheleyi, nasıl yapılacağını, kaç saat süreceğini ve hastane koşulunda yapılacak mı? Fakat bazı kliniklerin şu avantajı da var lokal anestezi ünitesi de bulunduruyorlar.

Saç ekimi ve lokal anestezi Bu İstanbul en uygun saç ekim merkezlerinde çok istisnai olan bir şeydir. Yani lokal anestezi, eğer anestezinin bir dalıysa bunun anestezi uzmanı tarafından yapılır. Ve bu güzel bir uygulama olur hem saç ekimi yaptıran hem de yapan kişiler için. En azından gönlümüz şimdi daha rahat. Anestezi uzmanı başından sonuna kadar ekimin, ekibin başında duruyor. Anestezinin yapıldığı her safhada mutlaka bulunuyor. Aslında hani anlatırken çok kolay, çok basit olarak anlatıyorlar fakat sonuçları çok güzel olduğu için herkes yaptırmak istiyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.