Saç Ektirmek Ne Kadar Sürer ?

Saç Ekim sonrasında da ilk yıkama uygulandıktan sonra, hastaya kendisinin 3. günden itibaren nasıl yıkaması ve bakım yapması gerektiği de anlatılıyor.

0

Saç ektirmek ne kadar sürer

Günümüzde saç nakli operasyonu basit bir operasyon olup, hastane ortamında, lokal anestezi altında yaklaşık 6–8 saat süren bir süreç içerisinde tamamlanmaktadır. Oldukça basit bir işlem olup, hasta evine rahat, ağrısız acısız bir şekilde evine gidebiliyor.

Ekim sonrasında da ilk yıkama uygulandıktan sonra, hastaya kendisinin 3. günden itibaren nasıl yıkaması ve bakım yapması gerektiği de anlatılıyor.

Bu arada ekilen saçlar hemen 2. haftadan itibaren kabuklarla birlikte dökülmeye başlar. Bu süreç yaklaşık 1,5–2 ay boyunca devam edebilir. Bununla birlikte 3. ve 8. haftalar arasında enseden alınan kısımda yer yer şişlikler, hassasiyet ve kaşıntı oluşabilir.

Buralardaki saçların yeniden çıkmaya başlamasının belirtisi olarak gösterilir. Burada ekilen saçlar döküldükten sonra 2. aydan başlamak üzere 6–8 aya kadar saçların çıkma süreci artık başlamıştır. Genel olarak tam anlamıyla saçın oturması ve iyileşmenin tamamlanması için, 1 yıl gerekmektedir.

Dediğimiz gibi 4-6 saatlik bir operasyon sonucu, hastalar günlük hayatına kaldığı yerden devam ediyorlar. Bu kesinlikle ağrısız ve istirahat gerektirmeyen bir operasyondur. Bunun yanı sıra ekim sonrasında işlem yapılan alana hiçbir şeyle kapatılmaz. Eğer dikiş atılarak yapılmışsa, dikiş üzerine bandaj kapatılır ancak. Çünkü bölgeyi dış etkenlerden korumak gerekiyor. Bu da 12 ile en fazla 72 saat sonra çıkarılıyor.

Operasyon izi gözükmeyip, hasta operasyon sonrası hemen evine gidebiliyor. Genel olarak söyleyebiliriz ki ekilen saçlar operasyonu takiben 2 ile 4 hafta içinde dökülürler. Ardından saç kökleri yeni yerlerine uyum sağlıyor ve 2.5, 3 ay gibi bir sürede saçlar çıkmaya başlarla, ayda yaklaşık 1 cm olarak. Kesinlikle saç ekimi operasyonunun ilerde kişinin sağlığını bozacak herhangi bir yan etkisi söz konusu değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.