Sıkça Sorulan Sorular (S.S.S)

Saç Ekimi – Saç Nakli Nedir ?

 

Saç ekimi üzerine restorasyon yapılması Türkiye ve yurdışı gibi ülkelerde her gün bir kademe tıp üzerinde saç naklinin yöntemleri geliştirilmiştir ve ülkemizdede her geçen gün geliştirilmeye devam edilmektedir.

Saç ekiminde devrim niteliği taşıyan yöntemlerle doktorlarımız günümüzde kullanılmakta olan aaç ekimi tedavilerinde fue ve fut yöntemleri ile cerrahlarımız için sıklıkla kullanılan bir yöntem olmuştur. Gerekli teknik eğitimi almamış doktorlar veya teknik eğitim için yeterli bir süresi olmayan cerrahlar için fue yöntemi her zaman sinir bozucu bir yöntem olmuştur. Saç ekimi teknolojilerinde fue yöntemi her zaman yoğun bir süreşten geçen cerrahi yöntem olmuştur. Artık fue yöntemi geleneksel olarak hızlı ve en çok kullanılan bir yöntem olmuştur. Müşterilerimizin en çok seçtiği fue yöntemi arasında pahalı bir işlem olmasına rağmen fut yöntemini tercih etmemektedir.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile saç ekimi maliyetleri oldukça aşağılara düşmüştür. Geliştirilen yöntemlerle ile fue ve fut yöntemleri saç dökülmesi sorunlarını ortadan kaldırıyor ve sizlere eskisi gibi güzel görümlü saç ekimi ameliyatı gerçekleştiriliyor.

 

Saç’a Dair Bilgiler

Bizler insanlar olarak birbirimizi  farklı kılan karakteristik özelliklerimiz vardır.  Bunların içersinde farklılık gösteren unsur saçlarımız olmuştur.  Uzunluğu kısalığı, rengi, şekli, biçimiyle dikkatleri her zaman üzerimize çekmiştir.

Saçın insanları için ne kadar önemli olduğu senelerden beri değişen saç tiplerinden de anlaşılmaktadır. Genel anlamda saç ve erkekler bir arada düşünülen kavramlardır. Buna yönelik erkeklerde saç dökülmesi daha çok bir olgunluk, bilgelik belirtisi olarak algılanmıştır. Buna göre herkes saç dökülmesinin önemini kendisi için karar vermelidir.

Saçlar üç farklı yapıdan oluşur bunlar; korteks, kütikül ve medulladır. Saçların büyük bir bölümünü korteks oluşturmaktadır.

Saç Ekimi Operasyon Öncesi Öneriler Neler ?

 

FUE yöntemi ile yaptıracağınız saç ekimi operasyonundan önce dikkat etmeniz gereken hususları aşağıda bulacaksınız;

1. Saç dökülmesini önlemek için kullandığınız herhangi bir ilaç veya losyon var ise operasyondan iki hafta önce kesilmesi gerekmektedir. Kullandığınız şampuanınıza devam edebilirsiniz.
2. Operasyondan önceki ilk bir hafta eğer herhangi bir ağrınız olursa aspirin ve türevi ilaçlar yerine parasetamol (minoset, vermidon…) veya metamizol ( novalgin ) türevi ilaçlar tercih edilmelidir.
3. Operasyondan önce belirtilen kan tahlilleri yapılmış ve sonuçlarının doktorunuza iletilmiş olması gerekmektedir. Tahliller; HBs Ag, Anti-HCV, Anti-HIV, PT, aPTT, INR.
4. Operasyondan 3 gün önce sigara kullanılmasının sınırlandırılması, operasyon sabahından başlayarak operasyondan 36 saat sonrasına kadar da içilmemesi gerekmektedir.
5. Operasyondan önceki gün ve operasyondan sonraki 5 gün boyunca alkol ve kahve alınmamalıdır.
6. Operasyon sabahında duşunuzu alıp, günlük kahvaltınızı yaparak geliniz. Tercihen size tarif edilmesi için reçetenizde yazan ilaçları satın alarak beraberinizde getiriniz.
7. Önden düğmeli bir gömlek veya fermuarlı bir giysi ve rahat ayakkabılar giyiniz.
8. Operasyon bitimi araç kullanacak durumda olursunuz. Ancak yine de bir tanıdığınız gelip sizi almasında veya kaldığınız yere taksi ile dönmenizde fayda vardır. Operasyon sırasında size uygulanacak ağrı kesici sayesinde rahat bir gece geçirmeniz sağlanacaktır, ayrıca kullanacağınız ilaçlarınız, operasyon bitiminde ayrıntılı olarak size anlatılacaktır.

 

Saç Ekimi Sonrası Önerilerilenler Neler ?

 1. Saç ekimi operasyonu geçiren hastamız hastaneden çıktıktan sonra aynı akşam her saat başı 10 ar dakikalık buz kompresi yapmalıdır. Bu uygulamanın şakak ve gözaltına uygulanması halinde morluk veya ödem gibi herhangi bir reaksiyonla karşılaşma riski önlenmiş olur.
 2. Operasyondan sonraki ilk 2 gün hasta dinlenmeye özen göstermelidir. 24 saat sonra hasta saç yıkaması ve kontrolüne gelir böylece ilk pansumanı yapıldıktan sonra günlük hayatına tam anlamıyla geri dönebilir.
 3. Hastamızın ilk 3 günde yani ekilen köklerin tutunma evresinde mutlaka dikkatli olması ve başını herhangi bir yere vurmaması gerekmektedir.
 4. Saç nakli operasyonundan sonra doktorunun önerdiği ilaçları eksiksiz kullanması gereken hastamız ilk 3 gün tüm spor aktivitelerinden ve heyecan arttırıcı tüm faaliyetlerden uzak durmalıdır.
 5. Operasyon sonrasında kendisine şapka hediye edilen hasta 15 gün boyunca dış mekanlarda veya riskli alanlarda şapkasını takmalıdır. Bu sayede greftlerin korunması sağlanacaktır.

 

Saç Ekim Resimleri ?

Öncesi ve Sonrası Saç ekim resimleri ;

  Saç Ekim ResimlerSaç Ekim Resimleri | Öncesi- Sonrası

 

Saç Ekimi Fiyatları Ne kadar ?

 1. İnternet ortamında saç ekimi fiyatları T.C. sağlık bakanlığı yürütmeliğince yayınlanmamaktadır. Fakat saç ekimi fiyatı hangi işleme göre ücreti nasıl belirlenir sorusuna kısaca yanıt vericek olursak yapılacak aşamalar, saç ekimi yapılan klinik ve saç ekimi işlemini yapıcak doktorun tecrübesi fiyatı belirlediği herkes tarafından bilinmektedir.
 2. Saç ekimi ameliyatlarında klinikler arası fiyat farklılıkları oldukça farklıdır. Bir çok merkez saç’daki gref sayısına göre fiyat belirler. Bazı merkezlerde saç uygulanacak bölgenin büyüklük ve küçüklüğünü esas alarak fiyatlandırır. Greft başına yapılan işlem ameliyat sırasında müşteri tarafından sayılamadığı için bu yöntem pek inandırıcı olmadığından müşteriye güven vermez ve doğal olarak tercih edilmez.
 3. Karşılıklı güven olması bakımından hastanın ihtiyaçları doğrultusunda fikir alışverişi yapılarak ve görsel olarak  belirlenip fiyat verilmesi daha doğru olacaktır.  Herşeyden önemlisi yapılacak işlemin tek seansta 1 gün içerisinde sorunsuz bir şekilde halledilmesi kel olan bölgenin maksimum oranda saç köklerinin ekilmesidir.

Sonuç olarak hastanın ihtiyaçları göz önüne alınarak başarılı bir çalışma olması hedeflenerek fiyat ortaya çıkar.

 

Saç Mezoterapi ‘si Nedir ?

 1. Saç mezoterapisi, saçın bileşiminde bulunan, gelişimine katkıda bulunacak vitamin, mineral ve keratolitik ajanların saç köklerine enjekte edilmesi işlemidir. Başlarda bu işlem manuel olarak yapılmaktaydı. İlaç bir enjektöre çekilmekte ve doktor tarafından azar azar saç köklerine enjekte edilmekteydi. Ancak bu kadar hassas bir işlemin kontrolünün zor olduğu da aşikar. Bu sebeple saç mezoterapisi artık sadece SAÇ MEZOTERAPİ TABANCASI ile yapılmaktadır. Hazırlanan ilaç özel bir enjektöre çekilmekte ve bu enjektör saç mezoterapi tabancasına yerleştirilmektedir. Cihazın üzerinde bulunan ayarlamalar yapılmakta ve bu sayede ilacın hangi dozlarda verileceği, kaç iğneleme yapılacağı gibi hususlar belirlenmektedir.
 2. Saç mezoterapisi, barındırdığı lokal anestezikler sebebiyle neredeyse ağrısız bir işlemdir. Seanslar halinde uygulanır. Her bir seans ortalama yarım saat civarında sürer. Aslında diğer işlemlerin aldığı süre düşüldüğünde iğne ile yapılan işlem süresi sadece 10 dakikadır.
 3. Saç mezoterapisi bir çok farklı protokollerle uygulanır. Bazen haftada bir yapılan bir protokol uygulanırken bazen de 6 ayda bir yapılan protokollerin uygulanması gerekebilir.

Saç dökülmesi sorununda olduğu gibi saç ekimi yapılan hastalar için de saç mezoterapisinin değişik protokolleri vardır. Önemli olan doktor muayenesi neticesinde hangi protokolün hasta için iyi olduğunun belirlenmesi ve hastanın da bu protokole harfiyyen uymasıdır.